Anahtar Kelimeyi Ön Plana Çıkartma

Anahtar Kelimeyi Ön Plana Çıkartma

Seo çalışmasında önemli konulardan bir tanesi site içerisinde anahtar kelimeyi ön plana çıkartmaktır. Anahtar kelimelerinizi ön plana çıkartmak demek Google botlarına arama sonuçlarında sizin için önemli olan kelimelerde sizi çıkartmasını söylemektir. Peki Google botları ile aynı dili konuşup nasıl derdinizi anlatacaksınız ? İşte biz bu makalemizde bu sorunun cevabını olabildiğince basit bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

 

Öncelikle anahtar kelimenizi ön plana çıkartmak için her yerden duyduğunuz basit bir çalışma var. Anahtar kelimenizi site içerisinde kalın yapın. Anahtar kelimeyi kalın ya da renkli yapma konusunda yapılan birçok yanlışlıklar var. En önemli anahtar kelimelerinizi sadece anasayfanızdaki uzun yazılarda kalın veya renkli yapmalısınız. Sitenizin diğer sayfalarında geçen anahtar kelimeleri kalın yapmanız siz fayda değil zarar sağlayacaktır. Zaten düşündüğünüz mantık hatası ortaya çıkmaktadır. Siz her sayfanızda aynı kelimeleri kalın veya renkli yaparak Google botlarına diyorsunuz ki benim anasayfam gibi bu sayfayı da bu kelimelerde çıkart. İşte böyle yaptığınız zaman sitenizin anasayfasının değeri düşmektedir. Oysaki sizin sitenizin en önemli ve en değerli sayfası anasayfanız olmalıdır.

Çünkü ziyaretçilerinizi karşıladığınız ilk sayfadır. Diğer sayfalarda bulunan anahtar kelimeleri kalın veya renkli yapmamanız gerekmektedir. Anasayfanıza uzun uzun yazılar sığdırarak bu yazılar içerinde kalın ve renkli yapmalısınız. Bu yazıların içerisinde de çok fazla kalın yapmamalısınız. Örneğin 300-400 kelimeden oluşan bir makaleden 3 ya da 4 defa kelimeniz geçiyorsa kalın yapabilirsiniz. Bir de dikkat etmeniz gereken husus özellikle makale ya da başka yazılarınızın ilk parağrafında muhakkak anahtar kelimenizi kalın yapmanız gerektiğidir. Alt sayfalarda yapmanız gereken çalışma ise eğer yan kelimeleriniz mevcutsa ve bu sayfalar yan kelimeleriniz üzerine ise o şekilde kalın ya da renkli çalışmasını yapabilirsiniz.

Sitenizde anahtar kelimenizi ön plana çıkartmanın ve her bir sayfanızı değerli yapmanın en önemli kriterlerinden biri de çapraz link çalışmasıdır. Site içerisinde örülen çapraz link çalışması ile tüm sayfalarınız birbirine birer adet link verir.

Bu sayede her bir sayfanızın değeri daha da fazla artar ve Google botları sitenizde çok daha rahat gezeceği için indeks alma hızınız da artacaktır. Çapraz linkin yanında anahtar kelimelerinizi ön plana çıkartmak için diğer sayfalarınızdan anasayfanıza ya da Google’da çıkartmak istediğiniz sayfaya link verebilirsiniz. Link verirken de her zaman ki gibi abartıya kaçmak sizi spama sokacaktır. Yapmanız gereken her bir makaleden ya da yazıdan maksimum 2 adet anahtar kelimeye link vermenizdir. İdeal olarak her makale yada yazınızdan bir adet link verebilirsiniz. Hangi kelime sizin için en önemli ise o kelimeye daha çok link çıkmanız gerekir. Bu şekilde kelimelerin sizin için önemini gözeterek link çıkma sayısını ayarlayabilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri İçin Anahtar Kelimeyi Ön Plana Çıkartma

E-ticaret sitelerinde malumunuz ürün özelliklerini iyi anlatmak, satışı daha etkili hale getirmek için alakasız çok fazla kelime yada cümle kalın, renkli hatta h tagları kullanılarak oluşturulmaktadır. Burada yapılması gereken çalışma şudur; eğer kelimeler kalın yada renkli ise siz anahtar kelimenizi kalın, renkli ve altı çizik yapmalısınız.

Ya da diğer bir çözüm olarak o kalın ve renkli yazıların özelliklerini kaldırarak sadece anahtar kelimenizi kalın veya renkli yapmalısınız. Ayrıca anahtar kelimenizden ürün açıklaması kısmından bir adet anasayfanıza link vermelisiniz. Eğer ürün kelimeleri için çalışma yapılacaksa vereceğiniz linki ürünün sayfasına vermelisiniz. Daha fazla Seo bilgisi öğrenmek isterseniz bir önceki konumuz olan On Beş Adımda Profesyonel Seo adlı yazımızı okuyabilirsiniz.