Author Rank Nedir ? Author Rank Nasıl Kazanılır ?

Google’ın ilk çıktığı yıllarda siteleri belli bir kıyasa sokarak listelemesi gerekiyordu. Bu kıstas sitelerin kaliteleriydi. Google pagerank algoritmasını üreterek kaliteli ve güvenilir olan siteleri arama sonuçlarında listelemeyi planladı ve yaptı. Pagerank kazanmak için başka sitelerin sizin sitenizi önermesi yani başka kaliteli sitelerden link almanız çoğu kez işinizi görmekteydi. O zamandan günümüze kadar ki hala tam olarak etkisini kaybetmedi pagerank sistemi sorunsuzca çalıştı. Google bugüne kadar belirli aralıklarla pagerank güncellemeleri yapar, kaliteli gördüğü ve en çok önerilen sitelere güven oyu olan pagerankı verirdi. Artık Google pagerank güncellemesi yapmamaktadır. Google amacı en başından beri kullanıcılarına en iyi ve kaliteli içeriği sunarak istediği bilgiye fazlasıyla ulaşmasını sağlamaktı. İnsanlar arama sonuçlarında ilk sayfaya çıkabilmek için yıllarca ve hala pagerank algoritmasını sömürdüler.

Çok az site gerçekten başka siteler tarafından önerilerek pagerank kazanmıştır. Tabiki Google bunun farkında olarak pagerank sisteminin yavaş yavaş istediği sonuçları vermediğini anladı. Hemen duruma el atmak için yeni bir algoritma geliştirmesi gerekiyordu. Google’da her zaman ki gibi kendine yakışanı yaparak Author rank algoritmasını geliştirdi. Henüz arama sonuçlarını etkilememektedir.

Author rank algoritmasının özelliği siteyi öneren başka sitelerden ve site içeriğinden ziyade içeriği yazan yazarın değeridir. Daha net açıklamak gerekirse Author rank sitede yazar olan kişinin kalitesini baz almaktadır. Yani artık Google’da yazarların kalitesi ön planda olacaktır. Gereksiz, kötü, bilgilendirmeyen içerik paylaşan yazarların yazıları ve siteleri arama sonuçlarında listelenmeyecektir. Tam tersine oldukça kaliteli içerikler paylaşan yazarlar ise arama sonuçlarında listelenecektir.

Bu güncelleme ile beraber Google’ın yapmak istediği sitelerin içeriğine dikkat çekerek arama sonuçlarında en zengin, özgün ve kaliteli içeriği ön plana sunmaktır. Bazı kişilerin aklında acaba backlink çalışmasının önemi azaldı mı diye soru gelebilir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Google backlink algoritmasını kolay kolay bünyesinde atamaz. Backlink değerini hala korumaktadır. Yalnız burada önemli olan site içeriklerinin değerlerinin artmalarıdır. Örneğin; rakibiniz çok varsa o rakiplerin önüne daha zengin içerikler paylaşarak geçebileceksiniz. Author rank algoritması daha çok blog sitelerini ilgilendirmektedir. Aslında farklı alanlarda çok fazla sektörü de içine almaktadır. Bugün birçok firmanın web sitesinin alt yapısının wordpress olduğunu düşünürsek ki wordpress bir blog sistemidir; bu nedenle etkilemektedir. Bu algoritma blog sayfası bulunan kurumsal siteleri de içine almaktadır.

Author Rank Algoritması İle Google’ın Sitelere Değer Verirken Dikkat Edeceği Konular

 • Sitenin yazarının yazdığı içeriklere aldığı linkler.
 • Yazarın paylaştığı içeriklere Google Plus’da aldığı +1 değerlerinin ortalaması.
 • Yazarın kaç kişinin Google Plus çevrelerinde bulunduğu.
 • Google Plus’da çevrelerine ekli olan kişiler arasında yüksek Author rank değerine sahip kişilerin olup olmadığı.
 • Yazarın içeriklerini eklediği sitenin Google’da ki otoritesi ve kalitesi.
 • Yazarın içeriklerinin internette çokca ziyaret edilen mecralarda paylaşılması ve yazardan bahsedilmesi.
 • Eklenen içerikleri yorum yapılıp yapılmadığı.
 • Eklenen içeriklere yapılan yorumların olumlu olup olmaması.
 • Eklenen içeriğe yapılan toplam yorum sayısı.
 • Yazarın diğer sosyal mecralarda aktif olması.
 • Sitedeki içeriklere yorum yapanların Google’da ki otoritesi ve Author rank değeri.

Author rank algoritması tam olarak yerleştiğinde yukarıdaki konuları dikkate alarak siz de Author rank değerinizi arttırabileceksiniz. Bu değeri arttırarak siz de rakiplerinizin önüne geçebileceksiniz. Daha fazla Seo bilgisi öğrenmek isterseniz bir önceki konumuz olan Anahtar Kelimeyi Ön Plana Çıkartma adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.