Backlink Çalışmasında Yapılan Hatalar

İnternet ve bilgisayar ile alakalı hemen hemen tüm işleri deneme yanılma yöntemi ile öğrenirsiniz. Seo çalışmasıda tam olarak olmasa da bu yöntemle en iyi şekilde öğrenebilirsiniz. Yalnız Seo çalışmasında deneme yanılma yaparken bazen size ağır sonuçlar verdirebilir. Hatalı bir Seo çalışması ile yaptığınız tüm yatırımlar, verdiğiniz tüm emekler boşa gidebilir. Seo çalışmasında çokça hata yapılan çalışmalardan biri de backlink çalışmasıdır. İnternetten kulaktan dolma bilgiler ile yapılan backlink çalışmaları çok kez siteleri cezalara kadar sürüklemiştir. Size tavsiyemiz, makalemizi dikkatlice sonuna kadar okumanız ve bu sayede backlink çalışması yaparken çok yapılan hataları yapmadan çalışmanızı başarılı tamamlayabilmenizdir.

backlink-calismasi

 

Çok Fazla Sayıda ve Alakasız Sitelerden Link Alma

En çok yapılan hatalardan biri spam linklerdir. Spam link demek çok fazla sayıda çok alakasız sitelerden alınan link demektir. Seo çalışmasında başarılı olmak isteyenler backlink çalışmasını yaparken sitenin istenilen yerde çıkmadığı durumlarda daha çok link alarak sitenin ilk sayfaya yükseleceğini düşünür. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Sitenize backlink çalışması yapıyorsunuz ve hala siteniz çıkmıyorsa o zaman sitenizin başka eksikleri var demektir. İnsanlar bunun farkına varamadıkları için çok ağır bir şekilde Google arama sonuçlarında ilk sayfaya yükselmek için link çok sayıda link alıyorlar.

Bu linklerde çok fazla sayıda siteden alındığı ve çok alakasız sitelerden alındığı için spama düşüyor. Bu tarz link alımı yapmak belki sizi çok kısa süreliğine  ilk sayfaya çıkartabilir fakat asla otoriter olamazsınız. Geldiğiniz gibi geri gidersiniz. Bir de üzerine siteniz doğal olmayan bağlantılar ya da daha ağır bir ceza aldığı zaman işin içinden çıkamayıp sitenizi kaybedebilirsiniz. Yapmanız gereken en doğru çalışma abartıya kaçmadan, anahtar kelimenin rekabetine ve aylık aranma hacmine oranla link alımı yapmanızdır.

Backlink Çalışmasında Yanlış Anahtar Kelime Seçimleri

Backlink çalışması site içi optimizasyon çalışması sonrasında sitenizi büyük oranda ilk sayfaya taşımak için en gerekli çalışmadır. Yapacağınız bu çalışmayı doğru bir şekilde yapmak size başarılı sonuçları ve bol kazançları getirecektir. Backlink çalışmasında bolca yapılan hatalardan biri de anahtar kelimelerin yanlış şekilde kullanılmasıdır. Google’da çıkmak istediğiniz anahtar kelime sayısı üç ise siz o üç kelimeden en önemli olandan başlayarak en önemsize doğru link alımı yapmalısınız. En önemli kelimeniz için örneğin on adet link alımı yapacaksanız bir sonraki değerli kelimeniz için altı adet link alımı yapmalısınız. Bir sonraki kelimeniz için ise üç adet link alımı yapmalısınız. Bu oranı göz önünde bulundurarak anahtar kelimenizin rekabetine ve aranma hacmine göre aldığınız linklerin sayılarını arttırıp azaltabilirsiniz.

Abartılı Backlink Paketleri Alma

Bugün yapılan en büyük yanlışlardan biri de abartılı, çöplük olmuş backlink paketlerinden almaktır. Özellikle forumlarda bir paket içerisine aklınıza gelebilecek onlarca backlink çeşidi çok fazla sayıda sağlayıp bu işi uygun fiyata yapanlar çokça var. Size tavsiyemiz bu tarz paketlerden almamanızdır. O paketler yüzlerce kişinin web sitesi için uygulanıyor, sizin için ne kadar faydalı olabilir ? Faydasından çok zararı olacak abartılı backlink paketlerinden düşmanınızmış gibi kaçınmanızı tavsiye ederiz. Size tavsiyemiz kendi backlink paketinizi ve listenizi oluşturup sadece kendiniz için çalışma yapmanızdır. Bu sayede backlink paketi size fayda sağlayabilir.

Hiç Aynı Sektörden Link Almama

Her zaman söyleriz, on tane farklı siteden link alacağınıza kendi sektörünüzde bir tane kaliteli siteden link almanız siteniz için daha faydalı olacaktır. Günümüzde aynı sektörden kaliteli link elde etmek oldukça zordur. Tavsiyemiz sektörünüze yakın sektörlerden link almanızdır. Örneğin bir nakliyat firması iseniz arabalar ile alakalı sitelerden link alabilirsiniz. Backlink çalışmanız içerisinde en az dört ya da beş adet sektörünüzden ya da yakın sektörden link almalısınız. Seo hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa Seo Çalışmasında Zamanlama adlı makalemizi okuyabilirsiniz.