Backlink Nasıl Alınır ?

Web sitenizin Google arama sonuçlarında çıkması için ilk olarak yapmanız gereken çalışma site içi Seo çalışmasıdır. Her zaman söyleriz; site içi Seo çalışmasını tamamlamadan asla site dışı Seo çalışmasına geçmeyin. Site içi Seo çalışmasını tamamladıktan sonra sıra geldi site dışı Seo çalışmasına. Site dışı Seo çalışmasının en önemli çalışması backlink çalışmasıdır. Backlink alarak diğer siteler tarafından Google’a tavsiye edilirsiniz. Bu sayede Google’da sitenize güvenerek arama sonuçlarında üst sıralara taşır. Genel olarak mantık böyledir. Başka sitelerden alacağınız backlink’in sitenize faydası olabilmesi için doğru zamanda ve doğru siteden alınmış olması gerekir. Eğer hangi aralıklarla hangi sitelerden link alacağınızı bilmiyorsanız size yardımcı olabilecek bir Seo aracı biliyoruz. Sitemizdeki Backlink Önerici aracını kullanarak hangi sitelerden hangi aralıklarla link almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Backlink Hangi Aralıklarla Alınmalıdır ?

Bu sorunun ne yazık ki net bir cevabı yoktur. Bunun sebebi her Seo çalışmasında çalışma yapılan anahtar kelimelerin aranma hacmi ve rekabetinin farklı oluşu aynı zamanda web sitenin Google’da ki durumudur. Bu arada belirtmek isteriz ki Backlink Önerici aracımız sizin sitenizi test eder ve size en uygun link alabileceğiniz site değerlerini gösterir. Eğer orta halli bir aranma hacmine sahip kelime üzerine çalışma yapılıyorsa aylık olarak düzenli link alımları yapılabilir. Şunu da belirtmeliyiz ki eğer düzenli aralıklarla yaptığınız backlink alımlarının aralıklarında değişiklik yaparsanız siteniz zarar görecektir. Eğer daha kısa aralıklarla link almaya başlarsanız bu sefer Google sitenize çok link kastığınızı düşünecektir. Eğer daha uzun zamanda link almaya karar verirseniz bu seferde Google sitenizin öneminin azaldığını düşünecektir.

Hangi Sitelerden Backlink Alınmalıdır ?

Her zaman söyleriz; farklı sektörlerden alacağınız on tane link yerine kendi sektörünüzden alacağınız bir link daha faydalıdır. Tabiki sektörünüzde başka sitelerden link almak çok zordur. Çünkü o sitelerde sizin gibi rekabet içinde ve sizle aynı kelimelerde yükselmeye çalışıyor. Bu durumda yapmanız gereken ilk çalışma aynı sektör olacak şekilde paravan siteler oluşturmanızdır. Paravan sitelere düzenli, özgün ve zengin içerikler ekleyin. En azından 2 ay paravan sitelerin kendisine gelmesini bekleyin. Paravan sitelerinizi hızlı indeks alan, birkaç adet de backlink olan siteler haline getirin. Bu sayede sektörünüzden birçok link elde etmiş olacaksınız. Tabiki sadece paravan siteler işinizi görmeyecektir. İlk sayfaya yükselebilmek için eğer sektörünüzden link bulamıyorsanız ozaman en yakın sektörden link alımı yapmalısınız. Örneğin araba satışı yapan bir sitenin arabalar ile alakalı bilgiler veren bir siteden link alması gibi. Son olarak şunu belirtmeliyiz ki link alacağınız sitelerin Google’da ki durumu en az sizin siteniz kadar değerli olmalıdır.

Hangi Kelimelerden Backlink Alınmalıdır ?

Backlink inşaasında farklı sitelerden aldığınız linklerin içindeki anahtar kelimeleri sıralamalısınız. Bu sıralama en değerli kelimenizden değeri az olan kelimelere doğru gitmelidir. Link alım sayınızı da aynı şekilde yapmalısınız. Alacağınız linklerin en fazlasını en değerli kelimeniz üzerine daha sonrasını da kelime değerlerine göre sıralamalısınız. Daha fazla Seo bilgisi öğrenmek isterseniz bir önceki konumuz olan Yeni Seo İle Eski Seo Karşılaştırması adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.