Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir

Dijital pazarlama teriminin tanımını yaparsak dijital kanalları kullanarak yapılan bir pazarlama yöntemidir. Bu pazarlama yönteminde kullanılan kanallar ise sosyal medya, internet ve mobil uygulamalardır. Son zamanlarda internetin hızla gelişmesi ile beraber pazarlama yöntemleri de artık yavaştan değişmeye başlamış, ortaya pek çok yenilikler çıkmıştır. Her geçtiğimiz gün internet kullanıcıların artıyor olması pazarlamanın geleneksellikten uzaklaşmasına sebep olmuştur. Alıştığımız reklamcılık anlayışı boyut değiştirerek internet üzerine taşınmıştır. Ayrıca e-marketing, interaktif pazarlama ve online pazarlama olarak da bilinir.

Genel olarak pazarlamanın temel kurallarının işlediğini ama geleneksel bir anlayış olan üretim ve hizmet kıstasını geride bırakan bir yeni bir anlayış oluştuğunu düşünün. Bu bağlamda yeni bir pazarlama furyasının çok ötesinde olan dijital pazarlama, müşteri deneyimini artırdığı gibi interaktif markaların kurulması için de çalışıyor.

Dijital Pazarlama Aşamaları Nelerdir

Aslında dijital pazarlama dört aşamadan oluşuyor. Bunlar; elde et, kazan, ölç, sahip çık ve büyüt. Tv, radyo ya da dergi gibi geleneksel medyadan uzak alanlar tercih edilerek, internet, mobil uygulama ve daha başka interaktif ortamlarda pazarlama yapılmasını sağlıyor. Elde etme aşaması, müşterileri pazarlamanın yapıldığı siteye veya kendi web sitenize çekmek adına yapılan aktiviteler aşamasıdır. Bu aktivitelere arama motoru optimizasyonu yani Seo, sosyal medya pazarlama, arama motoru reklamları ve viral pazarlama gibi konular dahildir.

Kazan aşamasında ise ziyaretçiler web sitenizi ziyaret ettikten sonra hedefleriniz ne ise ona yardımcı olan aşamadır. Unutmayın ki hedefiniz her zaman için dijital pazarlama değildir. Kaç kişinin yazınızı okuduğu, paylaştığı, blogunuzu takip etmeye başladığı, ne kadar yazı okunduğu gibi kıstaslar önem arz eder.

Dijital pazarlama hedefinde satış yazılarınızı ikna edici şekilde yazabilmek, web sitenizin işe yararlılığını artırmak ve kişiselleştirme yapmak gerekir. Bu sebeple hedefleriniz arasında site içinde aramanın pratikleştirilmesi ve iyileştirilmesi gibi belli başlı aktivitelerin de üzerinde çalışılması gerekir. Bir diğer aşama olan ölç ise, hangi konularda hata yaptığınız veya neleri doğru yaptığınız hakkında kendinizi rakiplerinizle kıyaslamanızı sağlayan etaptır. Belki tüm aşamalar arasında en önemli süreç olabilir. Eğer başarılı olup olmadığınız hakkında elinizde bir veri yoksa başarılı olduğunuzu söyleyemezsiniz. Bu durumda da web siteniz üzerinde iyi bir ölçüm ve analiz yapmanız gerekir. Siteniz üzerindeki başarı sağlayan ölçütleri, rakiplerinizin kullandığı ölçütler ile kıyaslamanız gerekir. Özellikle açtığınız anketlerle ve kullanılabilirlik testlerle ziyaretçilerinizi daha iyi anlamaya çalışmalısınız. Dar bir görüşe bürünüp müşterileriniz için zaten en iyisini kendinizin bildiği fikrinden vazgeçmelisiniz.

dijital-pazarlama

Sahip çık ve büyüt aşaması ise dijital pazarlama dahilinde zaten müşteriniz olan kullanıcıları kalıcı müşterileriniz olarak tutma ve onları daha çok memnun etme kısmıdır. Bu alanda bazı teknikler uygulanabilir. Bunlar; dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulama, kaliteli bir müşteri hizmeti sunma, referanslar, sadakat programları ve kişiselleştirme gibi tekniklerdir.

Dijital Pazarlama Alanında Başarılı Olmak

Sizin de fark ettiğiniz üzere dijital pazarlama fazlasıyla geniş bir alanı ele almakta ve her biri de ayrı ayrı üzerinde durulması gereken alanlardır. Uzmanseo.net olarak sizi bu başarı yolunda zirveye taşımaya talibiz. Adwords, seo ve sosyal medya ile potansiyel müşterilerinizi sitenize çekiyoruz. Analiz ederek ve ölçümleyerek değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Web siteniz için sürekli gelişim halinde oluyoruz ve müşterilerinizle iletişime geçip onlara sahip çıkıyoruz.

Bizimle iletişime geçerek dijital pazarlama alanında kaliteden ödün vermeyen ve rakiplerinden bir adım önde olan uzmanseo.net ile siz de hedeflediğiniz pazarlama noktasına erişebilirsiniz.