Pagerank Kaldırıldı

Google’ın kurulduğundan bu yana, yani çok uzun süredir sitelere verdiği güven puanı olan pagerank artık kaldırıldı. Google çok uzun yıllar pagerank kıstasını da göz önüne alarak arama sonuçlarında listeleme yaptı. Bugüne kadar Seo uzmanından sitesinin Seo çalışmasını kendi kendine yapan kişilere kadar herkes Backlink alımı yaparken ilk baktığı özelliklerden biri pagerank değeriydi. Pagerank değerinin yakın arkadaşı Trustrank değeri vardır.

TrustRank, Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanan ve spama karşı mücadelede kullanılan bir link analiz tekniğidir. Spam olan web sayfalarının yarı otomatik bir şekilde belirlenmesidir.

 

Trustrank değerinin ne olduğu açıkça Google arama sonuçlarında yazıyor. Biz de Google’ın kendi açıklamasını alıntı yaparak sizlerle paylaştık. Google Pagerank algoritmasını kaldırdı. Bunun yerine geçebilecek birebir aynı özelliği taşıyacak ve bu özelliğin artıları olacak bir algoritma geliştirmedi. Biz pagerank kaldırıldığı için Google’ın artık güven ve kalite kıstasının tamamen içerik kalitesi ve backlink olduğunu düşünüyoruz. Bu iki kıstasa kardeş olarak sosyal medya ve popülerliği de ekleyebiliriz. Google’ın bu saatten sonra pagerankın yerine aynı tarz uygulama getireceğini düşünmüyoruz. Son olarak şunu söylemek istiyoruz ki pagerank ölçen tüm siteler çöpe gitti 🙂