Piyasa içerisinde birçok SEO uzmanı farklı araçları kullanarak metinlerini yazıyor. Metnin ana teması ve içeriği kadar Google uyumlu olup olmadığı da büyük önem taşıyor. SEO uzmanları site içi analiz, sorunları erkenden öğrenip yol çizme ve zamandan kazanma amaçlı olarak birçok seo aracı kullanıyor. Kullanılan her bir aracın hizmet ettiği amaç farklı.

SEO yazılarının ve sitenin kusursuz bir hale gelmesini sağlayacak olan bu bilgiler ışığında daha sorunsuz bir Web sitesi oluşturulabiliyor. Piyasadaki ürünlerin bazıları ücretsiz olurken bazıları da ücretli olabiliyor. İstediğiniz web sitesine, tasarıma, yazılara ve daha birçok şeye göre fiyatı değişen ürünleri sizler için Uzmanseo.net ekibi olarak listeledik ve daha sıralı bir hale getirdik.

Daha iyisini yapmaya hazırsanız, başlıyoruz…

Google Search Console

Biz buna eski adıyla Webmaster Tools da diyebiliriz. Bu araç sayesinde analiz yapma işlemini kolaylıkla ve pratik bir biçimde gerçekleştirebiliyorsunuz. Aracın kullanımı oldukça basit. SEO için mutlaka gerekli olan araçların başlarında gelen Google Search Console ile Web siteniz içerisinde bulunan her şeyi görebiliyorsunuz. Kırık bağlantılar, siteye gelen bağlantılar, tüm iç bağlantılarınız, sitemap ve robots.txt dosyalarınızı kolaylıkla test edebiliyorsunuz. Böylelikle SEO çalışmalarınız daha sağlıklı bir düzenle ilerliyor.

Google Adwords Keyword Planner

Bu aracı kullanarak yeni anahtar kelimeler keşfedebilir ve böylelikle farklı hedef kitlelere de ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi ve ona uygun kelimeler seçilmesi Web sitesinin kaderini belirleyen ayrıntılardan biridir. Sitenizin trafiğini yükseltmek ve kontrol altında tutmak için anahtar kelimeler dikkat etmelisiniz. Google Adwords Keyword Planner ile arama hacmi yüksek ve rekabet oranı da düşük olan kelimelere ulaşabilir. Bu kelimelerden oluşan içerikler üretebilirsiniz.

Her gün milyonlarca kullanıcı Google üzerinden görüntülemek istedikleri içerikleri arama motoru üzerinden arıyor. Google Trends sayesinde insanların hangi konular üzerinde arama yaptıklarını, popüler olayların arama motoru üzerindeki yansımalarını görebilirsiniz. Bu istatistikler Web sitesiniz için büyük önem taşıyabiliyor. Aslında Google bunu birkaç cümle ile özetlemiş;

Reklam Mesajlarını Seçme

Sezona Göre Değişimleri İnceleme

Marka İlişkileri Kurma

Yeni Pazarlara Girme

Bu araç sayesinde yeni açtığınız web sitenize daha kolay bir yol çizebilir, anahtar kelimelerinizi daha sağlıklı bir biçimde seçebilirsiniz.

Screaming Frog (Editör Tavsiyesi)

Screaming Frog kullanıcısı olmak için iki seçenekten birini tercih etmeniz gerekir. İsterseniz ücretsiz versiyonundan yararlanabilirsiniz fakat bu şekilde kullanırsanız sınırınız olacaktır. Ücretsiz kullanımda sadece 500 URL kadar tarama yapma imkanınız olacaktır. Limitsiz versiyonu kullanmak için ise 149 Euro gibi bir ücreti vermeniz gerekiyor. Uzmanseo.net ekibi olarak en çok tercih ettiğimiz araçlardan biri olan Screaming Frog iyi bir SEO içeriği çıkartmak için piyasadaki en iyi alternatif diyebiliriz.

Teknik ve sayfa içi SEO çalışmalarınıza büyük katkı sağlayacak olan Screaming Frog, crawl işlemini sizler için yapan ve SEO içeriğini analiz eden bir program. Kullanımı da oldukça basit olan program SEO konusunda en iyi sonuçları alabilmeniz için size yardımcı oluyor.

Ubersuggest

Ücretsiz ve pratik bir araç sunan bu program üzerinden kolaylıkla anahtar kelime araştırması yapabiliyorsunuz. Ubersuggest kullanarak kullanıcıların daha çok neyi aradığını kelime öbekleri halinde görebilirsiniz. Bu sayede tek kelimelik aramalar değil uzun kelimelerden oluşan aramalara da ulaşabilirsiniz. Ubbersuggest kullanımı SEO içerikleriniz için faydalı olacaktır.

SEMrush

Semrush sayesinde pazar araştırmanızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde internet üzerinde birçok alternatif site var. Artık bütün sektörler internet ortamına geçmiş durumda. Haliyle pazardaki rakipleriniz de git gide çoğalıyor. Bir şekilde sıyrılıp hepsinden öne çıkmanız gerek. Bunun için etkili SEO çalışmaları yapmalısınız. Semrush rakiplerinizi analiz etmenizi sağlıyor.

Bu adım yükselmek ve daha çok kişiye ulaşmak için önemli bir adım olarak gösteriliyor. SEO araçlarını etkin bir biçimde kullanırsanız siteniz üzerindeki olumlu etkilerini de kısa zamanda görebilirsiniz.