Seo Çalışmasında Zamanlama

Seo çalışmasında yapılan her uygulamanın bir zamanı olması gerekir. Bir web sitesi için uygulanacak Seo çalışmasında yapılacak her uygulamanın zamanlı yapılması çalışmanın daha verimli olmasını, istediğiniz sonuçlara tam olarak ulaşabilmenizi sağlayacaktır. Zamanlama yapabilmek için öncelikle çalışmanın en başında web sitenin ve anahtar kelimelerin durumuna bakarak çok iyi analiz ve plan yapmalısınız. Çalışma sürecinde de asla bu plandan şaşmamalısınız. Plandan ancak yeni güncelleme vs. gelirse çıkılabilir. Yaptığınız planda hangi çalışmaların hangi zamanlarda yapılmasını gerektiğini belirlemelisiniz. Seo çalışmanızı bu şekilde yaparsanız ne kadar verimli olacağını görebileceksiniz.

Seo çalışmasında zamanlama genel olarak iki alanda yapılmaktadır. Site içi Seo ve site dışı Seo çalışmalarında zamanlama çok önemlidir. Aşağıda site içi Seo ve site dışı Seo çalışmasında uygulanabilecek zamanlama mantığını anlatmaktayız.

Site İçi Seo Çalışmasında Zamanlama

Site içi Seo çalışmasında zamanlama önemli bir faktördür. Sitenize ekleyeceğiniz içeriklerin eklenme aralıkları düzenli olmalıdır. Sektöre göre değişiklik gösterebilir ama sitenizi güncel tutmak için ortalama günlük bir ya da iki içerik eklemeniz yeterlidir. Anahtar kelime ve web sitenin durumuna göre içerik ekleme sıklığı değişkenlik göstermektedir. Örneğin bir blog için düşünürsek günlük iki ya da üç adet zengin içeriğe sahip içerikler eklenebilir. Bu eklemeler eğer site bir gün içerisinde indeks alıyorsa hergün yapılabilir. Sitenin indeks alma süresini baz alarak düzenli olarak içerik ekleyebilirsiniz.

Düzenli aralıklarla eklediğiniz içerik ile doğru zamanlama yapmış olacak ve bu sayede sitenizi sürekli olarak belirli bir düzende güncel tutmuş olacaksınız. Site içi Seo çalışmasıyla ilgili yapabileceğiniz bir diğer zamanlama ise dışarıya verilen linklerdir. Sitenizin tam yükselme sürecinde, yeni backlink çalışması yaptığınızda ya da sitenizin yeni kurulduğu aylar içerisinde kesinlikle dışarıya link vermemelisiniz. Normal süreçtede Google’da başarı için dışarı link verilmemesi gerekir ama link vermeniz gerekiyorsa belirttiğimiz süreçlerin dışarısında link vermelisiniz.

Site Dışı Seo Çalışmasında Zamanlama

 

Site dışı Seo çalışmasında zamanlama çok önemlidir. Zamansız alacağınız linkler, yapacağınız backlink çalışmaları sitenizi arama sonuçlarında çok gerilere götürebilir. Sitenize Seo çalışması yapmaya başladığınızda öncelikle site içi Seo çalışmasını çok kaliteli şekilde yapmalısınız. Site dışı Seo çalışmasına geçtiğinizde alacağınız tüm linklerin planlama dahilinde bir zamanı olmalıdır. Eğer kısa süre içerisinde çok fazla yüklenip link alırsanız sitenizi cezaya bile sokabilirsiniz. Backlink çalışmanızı zamana yayarak belirli zamanlarda yapmanız başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır. Backlink çalışmasında eğer backlink alma aralıklarını çok uzun yaparsanız yine sitenizde düşüş yaşayabilirsiniz. En doğrusu anahtar kelimelerin zorluğuna ve web sitenin Google’da ki durumuna bakarak belirlenen aralıklarla alım yapmaktır.

Google Güncellemeleri İle Alakalı Zamanlama

 

Google güncellemeleri için yapılacak çalışmalarla da zamanlama devreye giriyor. Google güncellemesinden etkilenip gerilere düşmemek, sitenizi yeni güncellemeye ayak uyduracak hale getirmek için Google güncelleme hakkında bilgi verdiği an da çalışmalara başlamalısınız. Eğer bitirebiliyorsanız güncellemeden birkaç hafta önce çalışmayı bitirmelisiniz.

En kötü ihtimalle güncelleme geldiğinde hemen çalışmalara başlamadı ve çalışmayı kısa sürede bitirmelisiniz. Güncelleme geldiğinde çok geç kalırsanız anahtar kelimelerinizde gerileme yaşabilirsiniz. Aynı şekilde güncelleme gelmeden çok öncesinde sitenizi değiştirirseniz henüz güncellemenin olmasına çok olduğu için var olan algoritmaya siteniz uyum sağlamayabilir. Bu nedenle belirttiğimiz zamanlarda çalışmaları yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır.

Sonuç olarak her sektörde ve hatta doğada olduğu gibi Seo çalışmasında da zamanlama oldukça önemlidir. Zamanlamayı doğru yapan Seo çalışması yapanlar her daim diğer çalışma yapanlara göre önde olacaktır. Bu bilginin yanında daha fazla bilgim olsun diyorsanız bir önceki yazımız olan Backlink Nasıl Alınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.