Seo Nasıl Yapılır ?

Seo çalışması mantık gerektiren bir çalışmadır. Mantığını kullanan herkes Seo çalışmasını yapabilir. Tabiki bilgi birikimi de olması gerekiyor. Eğer bilgi birikiminiz yoksa hiç birşey yapamazsınız. Mantık size kendinize özel strateji oluşturmanızı sağlayacaktır. Herkesin yaptığı Seo çalışmasının seviyesi ve kalitesi farklıdır. Seo çalışmasını kaliteli yapabilmek için öncelikle Google’ı bir insan gibi düşünüp o şekilde yol almalısınız. Unutmayın ki Google’ı sürekli geliştiren, dünyanın en zeki mühendisleri bulunmaktadır. O insanlar sizin düşündüğünüz hileyi çoktan hesap edip algoritmaya yansıtmıştır. Bu nedenle hile işinden öncelikle vazgeçmelisiniz. İlk olarak insanlara faydalı olacak bir site oluşturmanız gerekmektedir. Sizin amacınız tabiki insanlara faydalı olmaktan daha çok para kazanmaktır. Bu noktada önemli olan insanlara faydalı olacak siteyi nasıl oluşturacağınızı bilmekte ve bu faydalı site içerisinde kendi anahtar kelimelerinizi kaynak yapıp arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alabilmektir.

 

İpucu: Aslında bir nevi Seo çalışması yaparken biz Google’ı kandırmış oluyor, manüpilasyon yapıyoruz. Biz Seo uzmanları ve Seo hizmeti alan firmalar faydalı olmak adına değil bazı kazançlar elde etmek için bu çalışmaları yapıyoruz.

Kaliteli bir Seo çalışmasını tamamlamanın en önemli bölümü tabanı sağlam oturtmaktır. Tabanı sağlam olduğu zaman istediğiniz kadar kat çıkabilirsiniz. Taban derken kastımız web sitenizdir. Web siteniz yapısıyla, tasarımıyla, hızıyla, içeriğiyle tamamen Seo uyumlu olmalı, insanlara faydalı bir site görünümü vermeli, insanlar rahatça sitenizde gezebilmeli, insanlar sitenizde uzun vakit geçirmelidir.

Tabiki uzun vakit geçirmenin en önemli nedeni zengin ve faydalı içeriktir. Siteniz için gerekli tüm iç optimize çalışmalarını yaptıktan sonra site dışı optimizasyona yönelmelisiniz. Yapacağınız ilk iş sosyal medyada bir sayfa oluşturmaktır. Ne kadar çok farklı sosyal medya sitesi o kadar iyi… Sitenizde bulunan ve güncellenen içeriklerin hepsini siteyle aynı zaman diliminde sosyal medyada da paylaşın. Sosyal medya hesaplarınıza gerçek takipçiler ve beğeniler kazandırmaya çalışın.

Sosyal medya çalışması ile backlink çalışmasını eş zamanlı olarak başlatabilirsiniz. Backlink çalışmasında hemen direkt linklerle başlamak yerine çerez link dediğimiz siteyi besleyen linklerle başlamalısınız. Bu linklerden bazıları şöyledir; forum tanıtımı, dizinlere site ekleme, tanıtım yazısı, paravan site çalışması vs. olarak belirtebiliriz.

Bu linklerin çeşitlerinin nasıl yapılması gerektiğini blog sayfamızda zaman buldukça tek tek anlatacağız. Çerez linklerle başladıktan bir süre (Bu süre sizin web sitenizin Google’da durumuna ve anahtar kelimelerinize göre ve de backlink alım düzeninize göre değişiklik gösterir.) sonra artık direkt link alımları yapmalısınız. Eğer direkt link alımları yaparken hangi sitelerden link alacağınızı bilmiyorsanız Backlink Önerici aramızı kullanabilirsiniz. Daha fazla Seo için bundan bir önceki konumuz olan Seo optimizasyon nedir adlı yazımıza bakabilirsiniz.