Ziyaretçi Bazlı Seo Çalışması Nasıl Yapılır ?

Yazımıza öncelikle ziyaretçi bazlı Seo nedir, bunu açıklayarak başlayalım. ziyaretçi bazlı Seo web sitenize ziyaretçi sayısını arttırmak için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar içerisinde hem site içi çalışmalar mevcuttur hemde site dışı çalışmalar mevcuttur. Site içi çalışmalar genel olarak kaliteli tasarım ve içerik, kolay web site kullanımı, mobil uyumlu web sitesi ve web sitenin hızlı çalışmasıdır. Site dışı çalışmalar ise genel olarak anahtar kelimeler üzerine yapılan çalışmalar, sosyal medya çalışmaları, bazı firmalar için yılın belli dönemlerini ilgilendiren çalışma ve kampanyalardır.

 

Ziyaretçi Bazlı Seo Çalışması Nasıl Yapılır ?

 

  • Ziyaretçi  bazlı Seo çalışması yapabilmek için kendinize bir strateji belirlemeli, bu stratejiye görede planınızı oluşturmalısınız.
  • Ziyaretçi bazlı Seo çalışmasını doğru yapabilmek için ilk hedefiniz doğru anahtar kelime seçimi yapmaktır. Örneğin, cam balkon kelimesi üzerine ticari olarak çalışma yapıyorsanız sitenize gelen ziyaretçileri arttırmak için bu kelimenin ziyaretçi getiren yan kelimelerini de belirlemesiniz. Cam balkon kelimesinin yan kelimeleri cam balkon fiyatları, cam balkon modelleri vs. olarak devam edebilir. Çalışma başında hem ticari olarak hemde ziyaretçi arttırıcı kelimeler seçerseniz hem ticari olarak kazanç sağlarsınız hem de sitenize gelen ziyaretçileri arttırırsınız. Ziyaretçilerin artması ve yine aynı ziyaretçilerden geri dönüş olması demek marka bilinirliğinin artıyor olması demektir.
  • Yılın belli zamanlarında iş hacminiz artıyorsa o zamana uygun olacak şekilde ortalama 2-3 ay önceden Seo çalışmalarına başlamanız gerekmektedir. Anahtar kelime zorluğuna göre daha önceden de çalışmalara başlanabilir.
  • Sosyal medyanın gücü ziyaretçi bazlı çalışma için biçilmiş kaftandır. Web sitenizi, kampanyalarınızı aktif olarak kaliteli paylaşımlarla sosyal medya kullanmalısınız. Sosyal medyadan gelecek ziyaretçiler hem Seo çalışmanız için size faydalı olacak hemde ziyaretçi sayısını arttırmış, marka bilinirliğinizi arttırmış olacaksınız.
  • Web sitenizi ziyaretçilerin ilgisini çekecek, ziyaretçilerin site kalma süresini arttıracak, ziyaretçilerin tekrar tekrar geri dönüş yapmasını sağlayacak şekilde ayarlamalısınız. Bu şekilde bir web sitesi oluşturabilmek için öncelikle kaliteli tasarıma ve kolay kullanıma sahip bir web sitesi oluşturmalısınız. Web siteniz son derece hızlı çalışmalıdır. Mobil cihaz kullananların sayısı çok fazla olduğundan oradan gelecek ziyaretçilere sırtınızı dönmeyin ve sitenizi mobil uyumlu olarak tasarlayın. Web sitenizdeki içerikler, başlıklar, resimler orjinal, ilgi çekici ve gerçekten bilgilendirici olmalıdır. Gereksiz cümlelerden, boş anlatımlardan, sırf arama sonuçlarında yükselmek için oluşturulan içeriklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Sektörünüz ile alakalı yapılmamış çalışmaları web sitenizde yapmaya çalışmalısınız. Sizin diğer rakiplerinizden farkınız olmadan rakiplerinizin önüne geçemez, ziyaretçi sayınızı arttıramazsınız. İnsanların sizi tercih edip, sitenizi ziyaret etmesi için bir veya birkaç artınızın ve farkınızın olması gerekmektedir.
  • Ziyaretçi bazlı Seo çalışmasında başarılı olabilmenin en önemli yollarından biri de ziyaretçi çekecek anahtar kelimelerde Google ilk sayfada olmaktır. Aslında bir önceki maddelerde anlattığımız çalışmalar yapılırsa anahtar kelime üzerine yapılacak çalışmalara zemin hazırlanmış olunur ve başarılı olunur. Anahtar kelimeler üzerine başarılı olabilmek için ayrıca kaliteli backlink çalışması yapılması gerekmektedir.

 

Ziyaretçi Kontrolü ve Sonuçlara Göre Davranışlar

Web sitenize farklı yönlerden gelecek ziyaretçiler hakkında size en iyi bilgiyi verecek yerler Google Analytics ve Google Webmaster Araçlarıdır. Dilerseniz her ikisini de kullanabilirsiniz.

İpucu: Google, Analytics hizmetini Webmaster araçlarıyla birleştirerek webmaster araçlarından da sitenin ziyaretçi grafiğini ve bilgilerini incelemizi sağlamaktadır.

Bu yerlerden aldığınız bilgilere göre çalışmalarınızı yönlendirmelisiniz. Ziyaretçilerin site kalma ve çıkış sürelerine, yerel olarak gelen ya da farklı lokasyonlardan gelen ziyaretlere, hangi siteler üzerinden ziyaretçi geldiğine, en çok hangi kelimelerden ziyaretçi geldiğine, sitenizde en çok hangi sayfaların gezildiğini sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Ziyaretçilerinizin davranışlarına göre sizde çalışmalarınızı yönlendirmelisiniz.

Bir önceki yazımızda Etkili Anahtar Kelime Belirleme adlı yazımızı paylaşmıştık.